Ako si vybrať vysokú školu?

WHAT I WEAR: trousers - PULL&BEAR / shoes, scarf - PRIMARK / coat - C&A / poncho - F&F / sweater - STRADIVARIUS / backpack - PARFOIS

Ahojte! :) Hoci je dnes sviatok zamilovaných - Valentín, ja to nejako špeciálne neoslavujem a ani by som nemala s kým. :D Takže som sa dnes rozhodla pridať príspevok na trošku inú nôtu a ku klasickému outfitovému postu napísať pár slov ohľadom môjho názoru na vysoké školy. Nejaké tie skúsenosti už mám, študujem už 5 rokov a vyskúšala som až 3 školy. A keďže sa pomaly blíži čas uzatvárania prihlášok a mnohí z vás sú možno práve vo fáze vyberania tej pravej, tento článok by mohol padnúť vhod. :)

Keď som si pred pár rokmi v poslednom ročníku na strednej musela vyberať moje ďalšie študijné zameranie, nebolo mi všetko jedno. Vôbec som nemala tušenia, ktorým smerom sa vybrať, alebo čo by bolo pre mňa vhodné. Ako študentka gymnázia som mala predmety z každého rožka troška, žiadne špeciálne zameranie okrem anglického jazyka. Najskôr som myslela, že by som mala túto znalosť angličtiny využiť, ale väčšinou boli tie jazyky potrebné aspoň dva a to som si veľmi netrúfala. A tak som horlivo hľadala rôzne informácie o školách na internete, pozerala študijné odbory, ktoré by sa mi páčili, podmienky prijatia, uplatnenie v praxi a ďalšie veci. Bolo toho veľa a mala som pocit, že od tohto jediného rozhodnutia závisí celá moja nasledujúca budúcnosť. OMYL! 

Ak už aj vy stresujete, kam si podať prihlášku, upokojte sa a zachovajte chladnú hlavu. :) Určite nestresujte a nemajte z toho prílišné nervy ako ja. Alebo sa nedajbože nepohádajte s rodičmi. V podstate o nič až tak nejde, väčšina informácií o školách je prikrášlená, ďalší vás strašia, iní povedia, že je to príliš ľahké. O tom, aká je skutočná pravda sa však presvedčíte až počas vašeho štúdia a vašej vlastnej skúsenosti. Najlepšie je podať si prihlášok viac. Ak sa neviete momentálne rozhodnúť na 100%, o pár mesiacov v tom možno budete mať jasnejšie, na niektorú školu vás nezoberú, alebo naopak prekvapivo áno. Na vašom mieste by som si skôr vybrala školu, ktorá má dobré meno tu na Slovensku ( aj keď viem, že všeobecne je úroveň našich VŠ nízka ). Univerzita Komenského bude však v životopise vyzerať o trochu lepšie ako nejaká neznáma v Nitre či Prešove.

Ak teraz chodíte na strednú, ktorá je bližšie zameraná napríklad na obchod, dizajn alebo matematiku, voľte školu s podobným zameraním ako máte teraz. Nadobudnuté poznatky viete dobre využiť aj ďalšie roky a bude to pre vás omnoho ľahšie. Ja som napríklad na Ekonomickej univerzite bojovala s účtovníctvom, vôbec mi to nešlo oproti spolužiakom z obchodných akadémií. Tí už mali základy aj z iných podobných predmetov a ja som nemohla s fyzikou a dejepisom zužitkovať asi nič. :D 

Rozhodujte sa podľa srdca. Ak vás do výberu školy tlačia napríklad rodičia alebo kamaráti, no vo svojom vnútri s tým nie ste stotožnení, presaďte si to svoje! Verte mi, že skôr či neskôr môžete toto rozhodnutie oľutovať a ešte ich budete obviňovať, že je to ich chyba, že vás štúdium nebaví. Škola by pre vás nemala byť utrpenie a mali by ste sa tam cítiť dobre. Ja, hoci som prvý ročník na ekonomickej ako tak zvládla, bol to celkom boj. Musela som mávať doučovania z matiky, pri pohľade na vzorce zo štatistiky mi bolo zle a keď sa v ďalších predmetoch, čo aspoň na prvý pohľad zneli fajn objavili počty, skoro ma išlo poraziť. :D Matematika nikdy nebola moja silná šálka kávy a aj keď som ju už nechcela vidieť, trápila som sa s tým skoro ešte ďalšie dva roky.

Nakoniec som ale sama prišla k názoru, že ekonomická bol omyl, vôbec sa mi nechcelo ani len otvoriť tú strašne hrubú knihu medzinárodného obchodu. Iným stačilo text len prečítať, no ja som to absolútne nechápala a do školy som chodila so strachom, že ma niekto vyvolá k tabuli alebo dá malý testík z minulej hodiny. V tom čase som začala mať nové záujmy, dostala som sa do prostredia s médiami, stále som písala blog, fotila a robila tieto kreatívne činnosti a vedela som, že toto je to, čo by ma bavilo. A preto som mala jasno v tom, že musím zmeniť školu!

Rozhodnutie to nebolo ľahké. Skončiť školu v letnom semestri 2. ročníka, keď si pomaly idete vyberať tému bakálarky je odvážne rozhodnutie, no neľutujem to. Stratila som síce 2 roky a mohla som byť už Mgr, ale na masmediálke v Trnave som sa našla viac. Najviac tým aj tak trpeli rodičia, ktorí si mysleli, že nikdy nedoštudujem, no snáď to tento rok konečne dobojujem na toho Bc.

Určite sa nebojte počúvať svoje srdce a keď budete mať za pár mesiacov na novej škole pocit, že neviete, čo tam vlastne robíte, nezostávajte tam zbytočne. Bude to len horšie a horšie a vy budete mať ešte väčšiu nechuť tam chodiť. Veľa ľudí zo škôl odchádza, mení si odbor alebo ide pracovať. V 18tich rokoch sme ešte len tíndežeri, čo nevedia, čo chcú od života a postupne si uvedomujeme, čo vlastne chceme v živote robiť a aké sú naše priority. Treba sa chopiť šancí a príležitostí, ktoré sa nám naskytnú a len my sami vieme, čo je pre nás najlepšie. 

Pokiaľ nechcete ostať na Slovensku, študovať v zahraničí je úžasná vec! :) V niektorých krajinách je to finančne náročnejšie, inde až tak nie, no ak máte tú možnosť, určite do toho choďte. Je to veľká skúsenosť aj do života a veľa vás to naučí. Navyše školy v zahraničí sú lepšie, často krát viac o praxi ako teórii a spoznáte ľudí z mnohých kútov sveta. Alebo sa môžete počas štúdia prihlásiť na Erazmus a skúsiť si štúdium v nejakej inej krajine na pár mesiacov. :) 

Takže ako si vybrať vysokú školu? Konkrétny a správny návod ako na to vám nedá asi nikto a ani ja. V podstate je to nakoniec aj jedno, pretože v živote budete pravdepodobne robiť úplne iné veci ako to, čo máte vyštudované. Zvážte rôzne okolnosti ako to, či má škola dobré renomé, ako to máte ďaleko, či by ste si museli platiť internát alebo nejaké ubytovanie, zaujímajte sa informujte sa, poraďte sa so staršími študentami alebo choďte priamo na miesto na nejaký DOD.

Voľte odbor vám srdcu blízky alebo niečo čo vás zaujíma, nedávajte si prihlášku niekde len s donútenia, alebo len preto, že to máte cez cestu a nemusíte ráno vstávať. Každá škola má svoje pre a proti, žiadna nebude tá dokonalá a budete musieť zdolávať rôzne prekážky či už na škole alebo v živote. Ak chcete byť doktorom choďte na medicínu, učte sa, získavajte vedomosti, ale ak plánujete popri škole aj pracovať či venovať sa svojim záľubám a koníčkom, voľte menej náročnú školu aby ste mali čas na všetko. :) Po skončení školy vám zostane tak diplom, zážitky a spomienky, no bez skúseností sa ani so školou nikde nepohnete. Takže buďte aktívni, robte čo vás baví a ono to príde všetko nejako samo ani nebudete vedieť ako. Len budete mať pocit, že tak ako to je práve teraz je to správne. Držím vám palce, nech sa rozhodnete dobre a nezabúdajte, že vždy máte možnosť na zmenu. :) 

Komentáre

 1. Super článok. Určite pomôže budúcim vysokoškolákom. :) a milujem tie tvoje čižmy! ♥

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Super článok, úplne som sa vrátila naspäť o tých asi 7 rokov, keď som toto riešila ja. Ale veru nezávidím, neviem ako moc sa doba zmenila, chcem veriť, že sa to už posunulo k lepšiemu, ale mňa striasa keď si pomyslím na to nekonečne zložité a byrokratické vypĺňanie prihlášok, lepenie ústrižkov a na strach, či som nevyplnila zle nejakú prihlášku a či som si kvôli tomu nezavrela dvere na školu :D Akurát mi v článku chýba spomenutá alternatíva, ktorú zvolilo mnoho slovenských študentov, vrátane mňa a to je ísť študovať do ČR, kde majú kvalitné školy a zároveň je možné študovať v slovenčine resp. študuje sa v češtine, ale všetky práce sú akceptované aj pokiaľ sú písané v slovenčine. A napríklad my sme na bakalárovi mali toľko externých vyučujúcich Slovákov, že som sa cítila úplne ako doma :D Inak som sa tiež hlásila na FMK do TT, o tej škole som snívala od druháku na gympli, keď nám prišli bývalé študentky porozprávať aké to tam je a aj som sa tam dostala, ale nakoniec som sa rozhodla ísť na FMK v Zlíne (a bolo to jedno z najlepších rozhodnutí v mojom živote, lebo tá škola bola dokonalosť dokonalá a láska snáď na celý život :) ale paradoxne po dokončení Bc. som sa odtiaľ prvá hrabala preč :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem :P myslím, že sa to za tie roky bohužiaľ ešte nezmenilo :D maximálne si už nemusia študenti nosiť indexy a zapisovať si všetky známky ručne .. aj keď aj to má niečo do seba :D priamo som možno ČR nespomenula, ale o zahraničí som písala, že je to super vec ísť tam študovať a viem, že mnoho Slovákov chodí práve do Čiech, pretože je to blízko a ešte sa aj bez problémov dohovoria :) ... ináč tá škola v Zlíne sa páčila aj mne, keď sme boli raz na takom evente, kde sa školy prezentovali, táto ma zaujala a rozmýšľala som nad ňou. Takže super, že si tam išla a že si bola spokojná.

   Odstrániť
 3. Jsem moc ráda, že jsem si tento článek přečetla :) Já mám teď před sebou (snad) poslední semestr na bakaláři a přemýšlím, co dál, ze současné školy nejsem moc nadšená a moc si nedovedu představit, že bych tam zůstala.. zrovna dneska jsem si hledala jiné školy a obory, tak uvidím, jak to nakonec se mnou dopadne, rozhodně mám teď o čem přemýšlet :)

  Another Dominika

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. držím ti palce, nech sa ti podarí úspešne to dokončiť :) ja tiež pomaly rozmýšľam, že čo ďalej a buď ostanem na tejto mojej škole alebo pôjdem späť do Bratislavy asi :) ... no máme ešte chvíľku času tak sa snáď rozhodneme dobre :)

   Odstrániť
 4. Och, kiežby som tento článok mohla čítať pred dvoma rokmi, keď som doma takmer v slzách sedela nad prihláškami a nevedela, čo ďalej :D Neľutujem, že som sa rozhodla pre žurnalistiku, zatiaľ som (v rámci možností) spokojná, ale vtedy by mi tvoj článok definitívne pomohol a aspoň ma zbavil zbytočného stresu :D ❤
  A STYLISH BEE // Facebook Page

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :D kiež by som videla do budúcnosti a riešila to vtedy ináč :D ale tak mala som len 17, to ťažko človek vie, čo chce v živote robiť :) ale nikdy nie je neskoro na zmenu a svet sa kvôli tomu nezrúti :) .. ale super, že si si vybrala dobre, a že sa ti na škole páči .. o žurnalistike som rozmýšľala aj ja :)

   Odstrániť
 5. Vďaka za rady ♥ veľmi mi to pomohlo,teraz aspoň viem, že sa nebudem musieť stresovať tak veľmi :)

  ORLLING

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Je dôležité sa rozhodnúť podľa seba a nepočúvať to čo chcú ostatní. Hlavné je robiť to čo ťa baví a napĺňa a potom aj to štúdium pôjde ľahšie a lepšie.

  https://lamodaeanarchia.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
 7. No, ja som práve teraz presne ten človek, ktorý tento článok ocení. Môj každý deň je len o mojej budúcnosti a vyšklbávaní si vlasov nad tým, na akú školu sa vydať. Mnoho ľudí síce nemá poňatia a bojí sa, a hľadá sa, no každý má nejaké záložné plány v rukáve a minimálne 4 vysoké školy, na ktoré si bude posielať prihlášky. Ja mám momentálne 2 a zhodou okolností, jedna z nich je tá tvoja. Verím však, že ma príjmu na tú druhú lebo moje srdce mi hovorí, že lepšiu nenájdem. Uvidíme. Je to strašidelné, pre nás, keď stojíme na križovatke, pričom tí starší iba krútia hlavou, že toto je ešte nič. Najviac ma práve dostávajú tie rozhovory, keď mi ľudia povedia, že vtedy mali predstavu, že idú na výšku a bude im dobre, no potom sa na ne buď nedostali alebo si do septembra rozmysleli, že tam ani nechcú ísť, alebo po prvom semestri zistili, že sú na zlej ceste. Tak teda, bude to zábava:D

  Lily of the valley / Svet Podľa Konvalinky

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som na tom bol podobne, normálne som mala nervy, že čo si mám vybrať a mala som pocit, že školu pre mňa asi nevymysleli, lebo sa mi nič nepáčilo. A zase aj tak niekedy to môže dobre znieť, ale realita je iná a naopak. Určite si daj prihlášok viac, ale ak máš už teraz top favorita, tak by som sa zamerala práve na tú školu. A ktorá to je ak sa smiem spýtať? :) Starí to berú teraz ináč, keďže už tieto veci majú za sebou a prišli do ich života ďalšie dôležité veci a rozhodnutia. Tak ako aj maturita je pre stredoškolákov najväčšia skúška, keď sa na to spätne pozrieme, nebolo to také hrozné. :) Každý sme iný a ako som písala, keď sa ti tá škola nebude páčiť, stále si o rok môžeš dať inde prihlášku. Držím palce v rozhodovaní a nestresuj! :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý milý komentár. :) / Thank you for every lovely comment :)

back to top