#TRAVELDIARY - ŽIVOT NA MORI part 1

Ahojte a pekný utorok prajem! :) Keďže sa chcem na tomto blogu venovať aj sekcii CESTOVANIE a už v predošlých rokoch sa tu články z mojich ciest objavili, povedala som si, že moja posledná návšteva Chorvátska tu nesmie chýbať. Bolo to síce pred mesiacom, no mám množstvo krásnych fotografií, ktoré vám chcem ukázať, pretože je to predsa len niečo iné ako videá. Tie ste mohli vidieť na mojom youtube kanáli, a keď nie, môžete si ich pozrieť na konci článku. :) Ako som sa teda ocitla v Chorvátsku na konci septembra a dokonca na lodi?

Bolo to úplne spontánne rozhodnutie a po mojich nudných letných prázdninách som sa tešila, že konečne zažijem opäť niečo dobrodružné. Takáto príležitosť nepríde len tak a som rada, že som to využila a zažila. Naša posádka mala 5 členov a okrem nás sa súťaže MARTEN CUP zúčastnilo ďalších 23 lodí. Prevažne s mužským, starším a českým osadenstvom, ale to vôbec nevadilo haha. :D 

Na lodi som sa už viezla, no nevedela som, aké je to žiť na nej. Vnútro vyzeralo ako malý bytík, mali sme kuchynku so spoločenskou miestnosťou, kde bol stôl, dve kúpeľne a 3 izby. Okrem toho sa dalo sedieť aj vonku, čo sme využívali hlavne počas plavby. Možno si niekto pomyslí, že takéto ubytovanie nemôže byť veľmi komfortné, no mne okrem sprchy, nič nechýbalo. Teda loď sprchu má, len sme ju radšej nepoužívali aby sme sa nevytopili. Vodu sme mali k dispozícii, elektrinu tiež a jedlo sme mali ešte lepšie ako v nejakom hoteli vďaka nášmu kapitánovi. Položiť nohu na pevninu bolo pre nás vzácnosťou, pretože sme väčšinu času strávili na mori a niekedy sme kotvili len tak na bójke. 

Ako vyzeral náš bežný deň na jachte? :P Súťažné plavby trvali od nedele do stredy. Každé ráno sme začali výdatnými raňajkami ( buď vajíčka na rôzne spôsoby, alebo pre nás naše obľúbené ovsené kaše s ovocím či biely jogurt ) a citronádou. Naučila som sa robiť kávu v malom moka kávovare, takže tá nesmela rozhodne chýbať. :P Kapitáni lodí mali ráno stretnutie, kde dostali inštrukcie kadiaľ sa bude plávať a potom sme museli loď a seba pripraviť na celý deň. Nič nesmelo zostať len tak pohodené, pretože by to mohlo lietať hore dole keď sa loď nakláňa. A okná museli byť utesnené tiež. Nahodili sme naše ''námornícke'' outfity a vyplávali smerom na štart.

Tu sa už zbiehali všetky lode, ktoré len tak medzi sebou krúžili a z vysielačky sme čakali na pokyny. ''Všem lodím Marten Cup, všem lodím Marten Cup, .... tady vektor, vektor, vektor'' sa ozývalo pomerne často a bolo to až vtipné. :D Motory sa vypli a my sme sa museli spoliehať len na vietor a plachty. Na loď som išla s tým, že mi bude strašná zima, všade bude voda, mala by som si zohnať nepremokavé oblečenie a dobré tenisky. Realita bola však úplne iná pretože nám takmer počas celého pobytu svietilo slnko, nefúkal takmer žiadny vietor a loď sa tým pádom nehýbala. A ja som nemala vôbec nič letné so sebou, našťastie som si hodila do tašky aspoň plavky.

Asi každý deň som sa musela ísť naspäť prezliecť do niečoho krátkeho, lebo slnko riadne pieklo, dosť nás opálilo ( niektorých až príliš :D ) a my sme sa cítili ako na dovolenke. Museli nám dokonca aj predčasne ukončiť niektoré etapy, lebo tým pomalým tempom by sme asi nikam neprišli. :D Adrenalín sme zažili tuším až jeden deň, kedy sme boli asi v najväčšom náklone a aj sme využili naše funkcie pri otáčaní a napínaní plachiet. Škoda, že takýchto dní nebolo viac, lebo sa mi to naozaj páčilo, no na druhej strane sme sa aspoň okúpali. S tým som tiež vôbec nerátala, že bude čas sa aj trochu namočiť.


V prvej etape sme sa celkom dobre umiestnili, no tie ďalšie sme viseli na chvoste. :P Našou nevýhodou bolo možno to, že sme mali ako jedni z mála menšiu loď a zároveň aj plachtu a tak sme sa aj pomalšie pohybovali. Vyplávali sme z mestečka a prístavu MURTER a pokračovali po šírom mori okolo rôznych ostrovov, iných lodí, skál a neviem ešte čoho. :) Videli sme dokonca delfíny, krásne západy a východy slnka a mnoho iného. Na pevnine sme zastavili až na večer, aby sme si spravili hygienu, no pár krát sme kotvili len tak na bójke a pevniny sme sa ani nedotkli. A hoci sme boli len v takom malom priestore lode, dalo sa to vydržať a aspoň sme nikam neutiekli. :D

Obed sa nestíhal, veď ako aj by sme varili počas jazdy? Tak sme vždy pripravili zo zásob nejaké ''lepeňáky'' aby sme neumreli od hladu a potom sme sa navečerali ako králi. Z reprákov nám neustále hrala hudba, vystriedali sme snáď všetky žánre ktoré existujú a naozaj to zlepšovalo atmosféru. Keď nebolo čo, robili sme si fotošúty, videá alebo sme ležali na záchrannom člne a užívali si plavbu. O výhru nám nešlo, aj keď koho by nepotešilo lepšie umiestnenie? V takom počasí to ani veľmi súťaž nebola, lebo na to neboli ani podmienky.

Z prvej časti by to bolo zatiaľ všetko, plánujem ešte druhú časť, kde napíšem ešte zopár zážitkov. :) Ak chcete vidieť viac, pozrite si videá a my sa vidíme zase nabudúce. :)

Komentáre

  1. Krásne fotky :) Musel to byť naozaj skvelý zážitok!

    FRENCHSTYLE

    OdpovedaťOdstrániť
  2. My sme boli jachtiť v Grécku v októbri a mali sme skôr opačný problém - fúkalo až moc, takže hoci som tiež chcela urobiť nejaké pekné fotos na palube, ani som foťák radšej nevytiahla z podpalubia (a držala sa všetkého čoho sa dalo, aby neodfúklo aj mňa). Našťastie ku koncu týždňa fúkať prestalo a ja som si konečne užila príjemné "zrkadlo", hoci ostatní športoví účastníci šomrali, že chodiť na motor nie je žiadne jachtenie :). To asi poznáš :) Veľa ďalších cestovateľských zážitkov prajem!

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý milý komentár. :) / Thank you for every lovely comment :)

back to top