SOUPA - Nielen polievkové kráľovstvo

Pri názve SOUPA asi každému napadne polievka ( keďže po anglicky je to soup, ak by predsa len niekto nevedel ). No a práve polievky sú najväčšie hviezdy tohto bratislavkého podniku, ktoré nájdete aj medzi ďalšími zaujímavými jedlami na jedálnom lístku. Keď píšem, že nielen polievkové kráľovstvo, mám na mysli napríklad raňajky, ktoré tiež podávajú, dobrú kávu a samozrejme úžasné koláče domácej výroby. Viac sa dozviete ďalej v článku, ktorý som zaradila do sekcie FOODniky, ktorá sa narozdiel od KÁVIČKÁROK bude zameriavať na miesta, kde sa okrem pitia kávy dá aj dobre najesť. Tak snáď sa vám budú príspevky páčiť a že toho ochutnám čo najviac. :)

Na Soupu som narazila úplne náhodou, keď som okolo nej večer prechádzala, no to už bolo zavreté. Vôbec som netušila, že vo vnútri to vyzerá tak čarovne a útulne 'domácky' a že tam aj skvelo varia. Nachádza sa v Starom Meste blízko zastávky Zochova za hotelom Falkensteiner na Kozej ulici 11. Pravda ak nemáte cestu okolo, ani by vás nenapadlo, že v jednej z uličiek sa môže nachádzať toto malé bistro. Ak cez obed spozorujete dlhú radu, ktorá sa tiahne až von, ste na správnom mieste. Za svoje pôsobenie si našlo stálych zákazníkov, ktorí sa sem radi vracajú na ich obľúbené jedlá a sú ochotní vystáť si aj dlhú radu. Tak ak ste jedlo v Soupe ešte neochutnali je na čase to napraviť!
RAŇAJKY 
Najdôležitejšie jedlo dňa, ktoré veľa ľudí zvykne vynechávať, pretože sa ponáhľajú do práce a ak majú šťastie, vypijú akurát tak kávu. Ak ste sa v tejto vete našli, možno by bolo vhodné zmeniť stravovacie návyky a poriadne sa naraňajkovať. Čo takto si vychutnať raňajšie menu, ktoré vám naservírujú až k stolu a vy nemusíte pohnúť ani prstom? Soupa má otvorené už od 7:30 a raňajky ponúka do 10:30. Môžete si vybrať to, na čo máte chuť. Slané raňajky ( 3 nátierky, chlieb, obloha, syr ), vianočku s džemom, ovocný fit pohár či praženicu alebo ham&eggs. Všetko za výborné ceny, ktoré si môže dovoliť každý.

K dispozícii máte tiež wifi, wc, noviny a časopisy, takže si môžete spraviť raňajšiu chvíľku pre seba a posedieť v príjemnom prostredí. To dotvárajú originálne dekorácie ako taniere s folklórnym motívom na stenách či stoly a stoličky s efektom ''starého'' nábytku, ktoré dodávajú podniku jedinečnú atmosféru.
OBED
Najviac rušno je v Soupe práve cez obed. Ako som už spomínala, ľudia sú ochotní čakať v rade a niekedy majú problém nájsť si miesto na sedenie. No nemusíte sa báť, pretože všetko jedlo sa dá tiež zabaliť a odniesť domov či do práce. Obedy sa podávajú od 10:30, no všetko jedlo je dostupné až do 19:00, kedy sa bistro zatvára. Hlavné jedlá sa zvyknú vypredať skôr, a preto treba prísť včas.

Čo nájdete na jedálnom lístku? Ako prvé sú to vynikajúce polievky ( každý deň máte na výber 4 ), ktoré sú aj vegetariánske, bezlaktózové či celiatické. Treba si len pozorne všímať značky na tabuli, kde je to napísané. Každý deň si môžete vybrať aj kuskus alebo bulgur. Vždy je jeden vegetariánsky a druhý mäsový. Podávané sú s lyžičkou bieleho jogurtu či ovocného 'čatní'. Veľmi obľúbené sú rôzne prívarky či druhy pyré ( hráškové, mrkvové, zo sladkých zemiakov, paštrnákové ...) ku ktorým je fajn pridať si napríklad fašírku či zeleninové placky. Ak máte chuť na niečo ľahšie, šaláty sú ta správna voľba. Klasikou je miešaný s fetou a ďalšie dva sa vždy obmieňajú ( za vyskúšanie určite stojí coleslaw či cestovinový šalát ).

Pre väčších jedákov sú na výber 2 hlavné jedlá, opäť jedno vegetariánske a druhé s mäsom. Je dobré pozrieť si menu v daný deň aj na internetovej stránke, keďže sa stále líši. Názvy mnohých jedál budete počuť možno prvý krát a nebudete vedieť, čo sú zač. :D Príkladom môže byť Cassoulet, Ratatouille, pilaf, Moussaka či ich veľká špecialita Indický tanier. Ten sa varí každý utorok a štvrtok a pozostáva zo štyroch častí a keďže je pikantný, podáva sa s rajtou na zjemnenie chuti. Ak budete mať šťastie, môžete naraziť napríklad na kura s ryžou, lasagne, parenú buchtu, kuracie soté alebo špecle.
KÁVA A KOLÁČE
Ak by ste predsa len nemali na nič chuť, prilákať by vás mohli aspoň koláče a zákusky domácej výroby. Tie sú na očiach hneď pri dverách a priam volajú po tom, aby si ich niekto kúpil. V ponuke nájdete všeličo od malého mrkváčika, perníka, bananánového chlebíka až po koláčiky ako cheesecake, mrkvová alebo cuketová torta s mascarpone a občas tiež niečo celiatické. Cenovo začínajú od 1€ čo je naozaj super. Koláče a celé torty sa môžu upiecť aj na objednávku podľa ponuky.

Pochutnať si môžete na káve od 9 grams coffee, takže je len na vás či to bude presso, cappuccino alebo latté. Pre nekávičkárov sú tu tiež sypané či čerstvé čaje a domáce limonády. Myslím, že každý si určite vyberie to svoje.

Tak čo? Vybrali ste si už zo zaujímavej ponuky? Určite odporúčam zavítať do tohto, síce malého, no o to chutnejšieho bistra, kde sa budete chcieť zaručene vrátiť a ochutnať všetko, čo majú v ponuke. Viac sa môžete dozvedieť na internetovej stránke SOUPA.sk alebo priamo v prevádzke. To by bolo pre dnes všetko a užite si víkend!

Komentáre

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý milý komentár. :) / Thank you for every lovely comment :)

back to top